osteopatia

Osteopatia – co to właściwie jest?

Osteopatia to niezwykle złożona metoda terapeutyczna. Opiera się na diagnostyce i leczeniu, których podstawą jest znajomość anatomii oraz także biomechaniki ludzkiego ciała. Od tradycyjnej medycyny odróżnia ją holistyczne spojrzenie na organizm człowieka oraz również umiejętność dostrzeżenia źródła choroby w pozornie niezwiązanej z nią strukturą lub organem. Ta metoda cieszy się dużą skutecznością w leczeniu różnego rodzaju dysfunkcji i chorób, z którymi zmagają się pacjenci.

Z tego artykułu dowiesz się, czym jest osteopatia oraz także jaka jest jej historia. Poznasz również zalety terapii osteopatycznej, a także schorzenia, w których może okazać się skuteczna.

Spis treści:

 1. Osteopatia – co to właściwie jest?
 2. Czym jest osteopatia? – podstawy i historia tej terapii
 3. Osteopatia – przy jakich dolegliwościach może pomóc?
 4. Korzyści z osteopatii – odkryj, jak ta terapia pomaga w poprawie zdrowia
 5. Czy osteopatia jest skuteczna?

Czym jest osteopatia? – podstawy i historia tej terapii

Osteopatia i pierwsze koncepcje z nią związane zostały stworzone w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych przez lekarza A.T. Stilla. Główną motywacją medyka do zgłębiania wiedzy z zakresu anatomii i także biomechaniki stały się liczne niepowodzenia w leczeniu, które były na porządku dziennym w ówczesnych czasach. Badał on nie tylko budowę poszczególnych narządów i struktur, ale również ich ruchomość i wzajemne oddziaływanie na siebie. Stało się to fundamentem do formowania się osteopatii oraz także filozofii, jaka jej przyświeca.

Metoda ta zakłada, że ludzkie ciało to integralna całość, której poszczególne elementy na siebie wpływają oraz także posiadają zdolność do samoregulacji. W związku z tym celem terapeuty jest wspomaganie naturalnych procesów zachodzących w organizmie przez wykorzystywanie opracowanych technik manualnych. Według osteopatii budowa poszczególnych części ciała jest silnie związana z ich funkcjami. Zaburzona ruchomość tkanek prowadzi do gorszego ukrwienia, a z czasem do powstania dysfunkcji lub choroby.

osteopatia

Osteopatia – przy jakich dolegliwościach może pomóc?

Możliwości osteopatii są bardzo rozległe. Wynika to przede wszystkim z holistycznego podejścia do człowieka i traktowania chorób i dysfunkcji w szerszym kontekście. Oczywiście w sytuacjach, w których pacjent wymaga interwencji z zakresu medycyny klasycznej, na przykład operacji, to osteopatia stanowi wówczas jedynie terapię wspomagającą powrót do zdrowia. Wizyta u osteopaty jest szczególnie zalecana, gdy pacjent boryka się z pewnymi dolegliwościami, do których należą:

 • szumy w uszach;
 • bóle i zawroty głowy;
 • bolesne miesiączkowanie;
 • dyskopatia;
 • bóle kręgosłupa i stawów obwodowych również u kobiet w ciąży;
 • zaburzenia zgryzu, bruksizm;
 • wady postawy;
 • zespoły uciskowe nerwów oraz naczyń;
 • zaburzenia czynnościowe narządów trzewnych;
 • ułożeniowe wady u noworodków;
 • zaburzenia snu;
 • kontuzje sportowe;
 • obrzęki.

Wskazań do terapii jest zdecydowanie dużo więcej, więc jeśli zmagasz się z problemem zdrowotnym, który na pozór wydaje się niemożliwy do rozwiązania, to umów się na wizytę u osteopaty, który w pierwszej kolejności przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad, zbada Cię, a następnie zaproponuje Ci skuteczny plan leczenia.

Korzyści z osteopatii – odkryj, jak ta terapia pomaga w poprawie zdrowia!

Niezaprzeczalnymi zaletami osteopatii jest bezinwazyjność oraz także wysoka skuteczność. Bardzo często zdarza się, że pacjent boryka się z różnego rodzaju przewlekłymi schorzeniami niewiadomego pochodzenia. Wówczas tradycyjna medycyna nie przynosi pożądanych rezultatów, a jedynym rozwiązaniem jest leczenie objawów za pomocą farmakoterapii. Osteopatia to również doskonałe rozwiązanie w przypadku pacjentów, którzy z różnych przyczyn, na przykład ze względu na wiek, nie kwalifikują się do zabiegów operacyjnych. W takich sytuacjach wizyta u wykwalifikowanego osteopaty bardzo często okazuje się doskonałą decyzją i możliwością do pozbycia się dokuczliwych problemów zdrowotnych.

osteopatia

Czy osteopatia jest skuteczna?

Osteopatia to dziedzina, która w dalszym ciągu prężnie się rozwija. Na swoim koncie ma już liczne sukcesy, poparte latami praktyki oraz także ciągłym poszerzaniem wiedzy medycznej. Obecnie szkoły osteopatii na całym świecie kształcą nowych terapeutów w oparciu o ściśle określone wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Sama nauka trwa wiele lat i jest bardzo wymagająca. Wszystko to umożliwia zachowanie wysokich standardów terapii oraz także zapewnia dużą skuteczność, o czym świadczy stale rosnąca popularność osteopatii jako metody przynależącej do medycyny.

Bibliografia:

http://top.osteopatia.pl/wp-content/uploads/2016/12/Wydawnictwo-Forum-Temat-miesia%CC%A8ca-OSTEOPATIA.pdf

https://www.researchgate.net/profile/Slawomir-Jarzab/publication/322318186_Osteopatyczne_mozliwosci_leczenia_kobiet_z_syndromem_chronicznego_bolu_miednicznego/links/5a5c9dbaaca2727d608a921f/Osteopatyczne-mozliwosci-leczenia-kobiet-z-syndromem-chronicznego-bolu-miednicznego.pdf

https://www.researchgate.net/profile/Mateusz-Romanowski/publication/315063525_Ocena_wplywu_technik_osteopatycznych_oraz_cwiczen_ruchowych_na_zakres_ruchu_oraz_odczucie_bolu_w_zamrozonym_barku_-_opis_przypadku_Evaluation_of_the_impact_of_osteopathic_techniques_and_physical_exerc/links/5da8ef30299bf111d4be2154/Ocena-wplywu-technik-osteopatycznych-oraz-cwiczen-ruchowych-na-zakres-ruchu-oraz-odczucie-bolu-w-zamrozonym-barku-opis-przypadku-Evaluation-of-the-impact-of-osteopathic-techniques-and-physical-exerc.pdf

https://akademiaosteopatii.pl/pl/standardy-ksztalcenia-oraz-dane-ze-swiata-osteopatii