rehabilitacja kręgosłupa

Skuteczna rehabilitacja kręgosłupa

Z bólami kręgosłupa najczęściej borykają się starsze osoby. Jednak ta przypadłość coraz częściej dotyka również młodych, aktywnych zawodowo ludzi. Wspomniane powyżej schorzenie to jedna z najczęstszych przyczyn absencji w pracy. Przewlekły ból kręgosłupa może przyczynić się do wystąpienia objawów depresyjnych. Najczęstszym powodem bólu jest przeciążenie lub także choroba zwyrodnieniowa, która w początkowym stadium może rozwijać się całkowicie bezobjawowo. Rehabilitacja kręgosłupa jest kluczowa, gdyż może zniwelować występowanie niekorzystnych objawów tej choroby. Przeczytasz o tym w poniższym artykule!

Z tego artykułu dowiesz się, jakie są najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa oraz także jak wygląda skuteczna rehabilitacja tego schorzenia.

Spis treści:

 1. Skuteczna rehabilitacja kręgosłupa
 2. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa?
 3. Rehabilitacja kręgosłupa – jak wybrać najlepszą metodę?
 4. Rehabilitacja kręgosłupa – fizykoterapia
 5. Rehabilitacja kręgosłupa – masaże
 6. Podsumowanie

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa?

Ból kręgosłupa może być wynikiem przeciążenia. Wówczas stanowi sygnał alarmowy dla naszego organizmu. Najczęściej jego powodem jest podnoszenie ciężkich przedmiotów lub także długotrwałe przebywanie w jednej pozycji. Znaczna część pacjentów skarży się na dolegliwości w okolicy odcinka szyjnego oraz również lędźwiowego, które są związane z biomechaniką kręgosłupa.

Kolejną najczęstszą przyczyną bólu jest choroba zwyrodnieniowa krążków międzykręgowych. Jak pokazują badania, wraz z wiekiem nasz kręgosłup ulega stopniowej degeneracji. To naturalny proces starzenia się organizmu. Jednak istnieją czynniki ryzyka, które mogą przyspieszać i nasilać ten proces. Należą do nich:

 • siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej;
 • długotrwałe i częste przeciążanie tej okolicy;
 • wady postawy;
 • skolioza;
 • otyłość;
 • czynniki genetyczne.

Choroba zwyrodnieniowa jest przyczyną postępującego niszczenia się krążków, a nieleczona lub leczona nieodpowiednio może doprowadzić do tak zwanej sekwestracji, czyli rozerwania jądra miażdzystego i jego przemieszczenia się w głąb kanału kręgowego. Dlatego też, w celu uniknięcia poważnych konsekwencji zdrowotnych, rehabilitacja kręgosłupa u pacjentów ze zdiagnozowanym schorzeniem tego obszaru jest niezbędna.

rehabilitacja kręgosłupa

Rehabilitacja kręgosłupa – jak wybrać najlepszą metodę?

Wielu pacjentów zastanawia się, na jaką metodę rehabilitacji kręgosłupa powinni się zdecydować. Jednak odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa – to decyzja, którą powinien podjąć doświadczony terapeuta w oparciu o wywiad z pacjentem, jego stan kliniczny oraz także wyniki przeprowadzonych badań.

Obecnie istnieje wiele skutecznych metod, które pozwalają doskonale leczyć dolegliwości bólowe tego obszaru. Należą do nich między innymi terapia manualna, osteopatia, PNF oraz również manipulacja powięzi.

Rehabilitacja kręgosłupa – fizykoterapia

Fizykoterapia to metoda, która wspomaga proces rehabilitacji kręgosłupa. Bardzo często stosuje się ją doraźnie w celu uśmierzenia bólu lub przygotowania pacjenta do dalszej terapii. W przypadku tego typu schorzenia najczęściej wykorzystuje się zabiegi z zakresu elektroterapii (w tym prądy TENS), laseroterapii i krioterapii. Te metody działają na zasadzie bramkowej teorii bólu, która ma za zadanie zablokować impuls nerwowy informujący o nieprzyjemnym odczuciu poprzez wysyłanie do mózgu innego, silniejszego. Badania wykazały, że podczas fizykoterapii wydzielane są endorfiny, które, określane naturalnymi opioidami, działają przeciwbólowo.

Rehabilitacja kręgosłupa – masaże

Jedną z tradycyjnych i skutecznych metod rehabilitacji kręgosłupa są również masaże. Pozwalają rozluźnić napięte struktury, które prowadzą do powstawania dysbalansu mięśniowego oraz także przeciążeń. Badania naukowe pokazują, że warto łączyć masaże z innymi zabiegami fizjoterapii, takimi jak techniki osteopatyczne oraz także biofeedback. Tego typu połączenie pozwoli zmaksymalizować osiągane w trakcie terapii rezultaty. Dzięki temu można leczyć nie tylko objawy, ale również przyczynę schorzenia.

rehabilitacja kręgosłupa

Podsumowanie

Obecnie ból kręgosłupa określany jest mianem choroby cywilizacyjnej. Jeśli Ty również zmagasz się z tym problemem, to koniecznie umów się na terapię w naszym gabinecie! Nasi specjaliści pomogą Ci pozbyć się tej przykrej dolegliwości. Aby zapisać się na wizytę, kliknij tutaj lub skontaktuj się z nami telefonicznie!

Bibliografia

1.https://rehmed.pl/resources/html/article/details?id=229209&language=pl

2.https://www.proquest.com/openview/1b70cdff3cb78a090acdb37fc79dbc8c/1?pq-origsite=gscholar&cbl=5221235

3.https://www.researchgate.net/profile/Karolina-Kostorz/publication/320209916_Wystepowanie_zespolow_bolowych_kregoslupa_-_przyczyny_i_leczenie/links/5c58479d299bf12be3fbbcef/Wystepowanie-zespolow-bolowych-kregoslupa-przyczyny-i-leczenie.pdf