rehabilitacja stawu skokowego

Rehabilitacja stawu skokowego

Staw skokowy to niezwykle skomplikowana struktura anatomiczna składająca się z licznych połączeń więzadłowych oraz stawowych. Ten narząd ruchu jest najbardziej narażony na kontuzję. Znaczna część kontuzji kompleksu skokowego ma charakter skrętny w mechanizmie inwersji stopy, gdzie dochodzi do urazu więzadeł po stronie bocznej – na przykład w sytuacji niefortunnego ustawienia stopy na nierównym podłożu. Należy podkreślić, że uszkodzenie tego obszaru wymaga odpowiedniej diagnostyki. W procesie rekonwalescencji istotną rolę pełni rehabilitacja stawu skokowego, o której przeczytasz w tym artykule.

Z tego artykułu dowiesz się, jak zbudowany jest staw skokowy, jakie są najczęstsze urazy oraz jak wygląda rehabilitacja.

Spis treści:

  1. Rehabilitacja stawu skokowego
  2. Staw skokowy – budowa i funkcje
  3. Urazy stawu skokowego
  4. Rehabilitacja stawu skokowego po skręceniu
  5. Rehabilitacja stawu skokowego – osteopatia

Staw skokowy – budowa i funkcje 

Staw skokowy zbudowany jest z czterech połączeń stawowych:

  • stawu skokowo-goleniowego (stawu skokowego górnego), który ma zawiasową budowę, a jego główną funkcją jest wykonywanie ruchów zgięcia podeszwowego oraz grzbietowego;
  • stawu skokowo-piętowo-łódkowego (stawu skokowego dolnego), który umożliwia  wykonywanie ewersji i inwersji. Pełni również dodatkową funkcję, jaką jest amortyzacja wstrząsów oraz dostosowywanie stopy do podłoża w trakcie chodu;
  • stawu skokowo-piętowego (stawu skokowego tylnego) – w tym stawie zachodzi ruch pronacji i supinacji, czyli nawracania i odwracania stopy;
  • stawu piszczelowo-skokowo-dolnego – najmniej ruchomego spośród wszystkich wymienionych. Ta część odpowiada za rotacje w stopie oraz amortyzację, na przykład podczas biegu.

W tym obszarze znajdują się również bardzo silne więzadła, które stabilizują kompleks skokowy i zapobiegają jego nadmiernej ruchomości. Do najważniejszych można zaliczyć więzadło trójgraniaste (DL), które zapewnia stabilizację od strony przyśrodkowej, a także więzadło skokowo-strzałkowe przednie (ATFL), tylne (PTFL), strzałkowo-piętowe (CFL) oraz skokowo-piętowo-boczne (LTCL)

rehabilitacja stawu skokowego

Urazy stawu skokowego

Staw skokowy może wykonywać wiele zróżnicowanych ruchów. Jednak jego złożoność niesie ze sobą również większe ryzyko urazów. Na kontuzje szczególnie narażają się młode osoby uprawiające sport. Do najczęściej spotykanych urazów należą skręcenia stawu skokowego, ale ta struktura anatomiczna narażona jest również na zwichnięcia, różnego rodzaju uszkodzenia wewnątrzstawowe i złamania kostek goleni.

Jednym z czynników mających wpływ na wystąpienie urazu ma rodzaj obuwia, jakie nosi pacjent – szczególnie niebezpieczne mogą okazać się buty, które nie stabilizują tyłostopia, a więc różnego rodzaju klapki lub sandały, a także obuwie na wysokim obcasie. Ryzyko jest również wyższe u osób, które w wywiadzie zgłaszają przebyte w przeszłości urazy stawu skokowego. Szczególnie narażone są również osoby, które mają uczucie niestabilności w stopie, a także te zmagające się z otyłością.

Rehabilitacja stawu skokowego po skręceniu

Skręcenie stawu skokowego wymaga indywidualnie zaplanowanego procesu rehabilitacji. Jest on dostosowany  do rodzaju oraz także stopnia uszkodzenia (wyróżniamy I, II i III stopień skręcenia). Celem rehabilitacji jest powrót do pełnej sprawności oraz zapobieganie wystąpienia kolejnego urazu. Z tej przyczyny podczas rehabilitacji stosuje się trening funkcjonalny mięśni stopy i goleni, ćwiczenia wzmacniające oraz poprawiające propriocepcję i ruchomość stawu

Wraz z postępem rehabilitacji pacjentowi proponuje się różnego rodzaju ćwiczenia zawierające elementy dyscypliny sportowej, którą uprawia na co dzień. Tego typu ćwiczenia mają urozmaicić terapię i przygotować staw do przyszłych treningów.

Stosuje się różne metody wspomagające z zakresu fizjoterapii, na przykład krioterapię, ultradźwięki, laseroterapię czy magnetoterapię. Istotna jest również odpowiednia profilaktyka. Należy wyjaśnić pacjentowi, jak ważne jest noszenie bezpiecznego obuwia i wykonywanie zaleconych ćwiczeń w domu.

rehabilitacja stawu skokowego

Rehabilitacja stawu skokowego – osteopatia

Bardzo często w rehabilitacji stawu skokowego stosuje się różnego rodzaju terapie dodatkowe. Do jednej z nich należy osteopatia, która dzięki szerszemu spojrzeniu na źródło problemu pozwala zapobiec powstawaniu zaburzeń czynnościowych, mających negatywny wpływ na pozostałe segmenty ciała, takie jak staw kolanowy, biodrowy czy stawy krzyżowo-biodrowe. Ponadto osteopata dzięki dokładnie przeprowadzonej diagnostyce zbada, czy powstały uraz może być wynikiem takich patologii. Przykładem są zaburzenia ruchomości tkankowej i stawowej, nieprawidłowych wzorców napięciowych bądź też innych dysfunkcji na przebiegu całego łańcucha kinematycznego.

Warto zaznaczyć, że rehabilitacja stawu skokowego to niezwykle istotny element procesu rekonwalescencji, który umożliwia powrót do pełnej sprawności oraz ulubionych aktywności fizycznych. Jeżeli ten problem dotyczy również Ciebie, to koniecznie umów się na wizytę w naszym gabinecie, w trakcie której specjalista przeprowadzi dokładne badanie oraz zaplanuje proces rehabilitacji dostosowany do Twojego stanu zdrowia.

Bibliografia

1.https://apcz.umk.pl/JEHS/article/view/2989/pdf_319

2.http://forms-med.pl/wp-content/uploads/2017/10/StopaOsteopatia.pdf

3.https://www.praktyczna-ortopedia.pl/artykul/zachowawcze-leczenie-urazow-stawu-skokowego