rehabilitacja osób starszych

Rehabilitacja osób starszych

Rehabilitacja osób starszych jest procesem, którego celem jest przywrócenie, poprawa lub utrzymanie funkcji fizycznych, psychicznych i społecznych u osób, które doświadczyły utraty zdolności lub niepełnosprawności związanej z wiekiem.

Rekonwalescencja może być stosowana w przypadku różnych stanów. To, np. choroby serca, udar mózgu, złamania kości, przewlekłe bóle, schorzenia neurologiczne czy zaburzenia równowagi.

W tym artykule przyjrzymy się, jak powinna przebiegać rehabilitacja osób starszych, jakie mają one potrzeby i jak można je zaspokoić.

SPIS TREŚCI:

  1. Kiedy warto rozpocząć rehabilitację?
  2. Rehabilitacja osób starszych u osteopaty
  3. Jakie metody będą najskuteczniejsze w rehabilitacji osób starszych?
  4. Rehabilitacja osób starszych – jakie przynosi efekty?

Kiedy warto rozpocząć rehabilitację?

rehabilitacja osób starszych

Rehabilitację u osób starszych warto rozpocząć jak najszybciej po wystąpieniu schorzenia, urazu lub utracie funkcji motorycznych. Im wcześniej rozpocznie się ten proces, tym większe są szanse na poprawę lub przywrócenie zdolności fizycznych, poznawczych i społecznych.

Jeśli pacjent doznał urazu takiego jak złamanie kości, skręcenie stawu czy upadek, rehabilitacja może pomóc w procesie zdrowienia, przywróceniu sprawności i zapobieganiu dalszym komplikacjom.

Jeśli osoba starsza przeszła operację, na przykład zabieg kardiochirurgiczny, artroplastykę stawu czy operację kręgosłupa, kuracja jest często niezbędna do powrotu do pełnej sprawności fizycznej i funkcjonalności. Udary mózgu są związane z utratą zdolności ruchowych, zaburzeniami mowy, trudnościami w połykaniu i innymi powikłaniami. Wczesne rozpoczęcie rekonwalescencji może pomóc w przywróceniu utraconych funkcji i poprawie jakości życia.

Osoby starsze z przewlekłymi schorzeniami, takimi jak choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, choroby reumatyczne czy przewlekłe bóle, mogą również skorzystać z rehabilitacji w celu łagodzenia objawów. Jeśli taka osoba doświadcza stopniowej utraty zdolności do wykonywania codziennych czynności, takich jak chodzenie, ubieranie się czy korzystanie z toalety, rekonwalescencja może pomóc w utrzymaniu niezależności i samodzielności jak najdłużej.

Rehabilitacja osób starszych u osteopaty

Rehabilitacja osób starszych u osteopaty może być skuteczną formą terapii. Jest ona w stanie pomóc w poprawie funkcji fizycznych i redukcji bólu. Jest to holistyczna praktyka medyczna, która koncentruje się na identyfikacji i leczeniu zaburzeń funkcjonalnych ciała poprzez manipulacje tkankami miękkimi, stawami i kręgosłupem.

Osteopaci mogą stosować techniki relaksacyjne, terapię manualną i tkanek głębokich, aby złagodzić dyskomfort i ból. Są one w stanie pomóc w przywróceniu normalnej funkcji stawów, mięśni i tkanek. Mogą one być ograniczone z powodu przewlekłych schorzeń, urazów lub starzenia się. Działania z zakresu tej dziedziny medycyny mogą wpływać na poprawę krążenia krwi i limfy w organizmie. Zwykle ma to korzystny wpływ na ogólną kondycję i zdrowie.

Jakie metody będą najskuteczniejsze w rehabilitacji osób starszych?

W skład fizjoterapii wchodzą różne metody rehabilitacji, polegającą na stosowaniu różnych technik. To przykładowo ćwiczenia fizyczne, terapia manualna, masaż, elektrostymulacja i inne. Fizjoterapeuci pracują nad przywróceniem siły mięśniowej, poprawą ruchomości stawów, równowagi i koordynacji. Takie ćwiczenia równowagi i chodu mają na celu poprawę stabilności i zapobieganie upadkom u osób starszych.
Dodatkowo, w trakcie rehabilitacji bardzo istotna rolę pełni terapia zajęciowa. Ma ona na celu przywrócenie lub rozwinięcie umiejętności wykonywania codziennych czynności takich jak jedzenie czy samoobsługa.

rehabilitacja osób starszych

Rehabilitacja osób starszych – jakie przynosi efekty?

Regularna rehabilitacja może prowadzić do poprawy siły mięśniowej, elastyczności tkanek, równowagi, koordynacji i ogólnej sprawności fizycznej u osób starszych. To przyczynia się do większej niezależności ze względu na przywrócenie zdolności do wykonywania codziennych czynności.

Rekonwalescencja może pomóc w zmniejszeniu bólu związanego z przewlekłymi schorzeniami, urazami lub problemami ortopedycznymi. Ćwiczenia fizyczne, terapia manualna i inne metody mogą przynieść ulgę i poprawić jakość życia. Trening równowagi i zadania skoncentrowane na poprawie chodu pomagają w zmniejszeniu ryzyka upadków. Poprzez poprawę funkcji fizycznych oraz także poznawczych rehabilitacja może zwiększyć zdolność do samodzielnego radzenia sobie w życiu codziennym.

Bibliografia:
https://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/rehabilitacjamedyczna/128935,rehabilitacja-geriatryczna

https://bitmed.pl/blog/83-rehabilitacja-w-procesie-powrotu-osoby-starszej-do-zdrowia–https://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,17504475,Rehabilitacja_domowa_osob_starszych_i_chorych.html

https://resteo.pl/nasze-metody/osteopatia/

https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/87739/mrozek-gasiorowska_rehabilitacja_medyczna_osob_starszych_zasadnosc_potrzeby_i_mozliwosci_2011.pdf?sequence=1&isAllowed=y