osteoporoza

Osteoporoza – czy rehabilitacja może pomóc?

Osteoporoza to jedno z najczęściej występujących schorzeń metabolicznych kości u osób starszych. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią ponad 2 miliony osób, w tym ponad 1,5 miliona przypadków dotyczy kobiet. Początek choroby bardzo często przebiega bezobjawowo, stopniowo prowadzi do spadku gęstości mineralnej kości, a z czasem do licznych złamań, które niejednokrotnie mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. Ważnym czynnikiem wpływającym na poprawę stanu pacjenta jest odpowiednio prowadzona rehabilitacja. Dzięki niej możliwe jest spowolnienie postępu procesu chorobowego, a także zmniejszenie ryzyka upadków u seniorów.

Z tego artykułu dowiesz się, czym jest osteoporoza, jak wygląda rehabilitacja pacjentów chorujących na to schorzenie oraz czy jest ona skuteczna.

Spis treści:

 • Osteoporoza – czy rehabilitacja może pomóc?
 • Czym jest osteoporoza?
 • Osteoporoza – czy rehabilitacja będzie skuteczna?
 • Rehabilitacja przy wykorzystaniu fizykoterapii
  Osteoporoza a dieta

Czym jest osteoporoza?

Osteoporoza, według definicji WHO, to układowa choroba szkieletu. Jej główną cechą jest obniżona gęstość mineralna kości, co można sprawdzić w trakcie badania densytometrycznego. Najczęściej dotyczy ona kobiet w wieku pomenopauzalnym i obecnie stanowi poważne wyzwanie dla służby zdrowia na całym świecie. Dzieje się tak ze względu na wysokie koszty opieki zdrowotnej, a także starzenie się populacji.

U pacjentów zmagających się z osteoporozą obserwuje się również pogorszenie funkcjonowania układu przedsionkowo-proprioceptywnego, przez co dużo częściej ulegają oni upadkom kończącym się złamaniami kości. W zaawansowanym stadium choroby może dochodzić do coraz poważniejszych złamań, na przykład kręgów lub szyjki kości udowej, nie tylko powodujących duży ból, ale również unieruchomienie i konsekwencje z tego wynikające.

osteoporoza

Osteoporoza – czy rehabilitacja będzie skuteczna?

Należy podkreślić, że rehabilitacja u osób z osteoporozą jest niezwykle ważnym elementem procesu leczenia i pozwala w znaczny sposób poprawić komfort życia. Co więcej, warto nadmienić, że regularnie uprawiany wysiłek fizyczny stanowi profilaktykę rozwoju tej choroby w późniejszych latach, dlatego też w sposób szczególny poleca się go pacjentom z grupy ryzyka.

Głównym zamiarem rehabilitacji jest zapobieganie upadkom i złamaniom, a w razie ich wystąpienia także leczenie ich skutków. Jest to szczególnie istotne u osób, które osiągnęły niekorzystne wyniki w testach diagnostycznych przeprowadzanych przez fizjoterapeutę. Ponadto, terapeuta ma za zadanie poinformować i nauczyć chorego bezpiecznego postępowania w życiu codziennym. Dobrym rozwiązaniem jest również wykorzystanie różnego rodzaju pomocy ortopedycznych, takich jak balkonik, stabilizatory czy kołnierze. Ich zakup jednak warto skonsultować z personelem medycznym. Właśnie dlatego zachęcamy Cię do umówienia wizyty w naszym gabinecie, gdzie nasi specjaliści w sposób kompleksowy wspomogą proces Twojego leczenia.

Rehabilitacja przy wykorzystaniu fizykoterapii

Poza leczeniem farmakologicznym i rehabilitacją pomocne mogą okazać się także zabiegi z zakresu fizykoterapii. Mają one pobudzić naturalne procesy prowadzące do regeneracji tkanki kostnej. Ponadto, działają przeciwbólowo oraz rozluźniająco. Najczęściej wykorzystuje się do tego terapię z użyciem pola magnetycznego, ultradźwięków czy elektroterapię.

osteoporoza

Osteoporoza a dieta

W przypadku osteoporozy niezwykle istotna jest odpowiednia dieta. Jak pokazują badania, ta bogata w wapń spowalnia proces ubytku masy kostnej. W połączeniu z odpowiednią ilością przyjmowanego białka zmniejsza ryzyko złamań i skraca czas rehabilitacji po urazie nawet o 25%. Osobom chorującym na osteoporozę zaleca się także całoroczną suplementację witaminy D.

Pacjenci z osteoporozą powinni unikać spożywania takich substancji jak alkohol czy nikotyna, gdyż wpływają one niekorzystnie na rozwój choroby. Nie zaleca się również przyjmowania produktów bogatych w sól i fosforany. Są one obecne w wędlinach, gotowych potrawach, konserwach i napojach gazowanych. Jeżeli potrzebujesz konsultacji z dietetykiem, który pomoże Ci ustalić odpowiednią dietę, już dziś zapisz się na wizytę w naszej poradni Resteo. Zapraszamy do kontaktu!

Źródła:

 1. https://journals.viamedica.pl/eoizpm/article/view/26000/20810?autologinStart=1
 2. https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.psjd-08e2efcb-dbad-4797-9c97-cf7500b2656f
 3. https://www.forumginekologii.pl/artykul/strategia-leczenia-i-rehabilitacji-osteoporozy-pomenopauzalnej
 4. https://journals.viamedica.pl/endokrynologia_polska/article/view/56024/42140
 5. https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/245799/czerwinski_et-al_osteoporoza_2011.pdf?sequence=1&isAllowed=y