magnetoterapia

Magnetoterapia, czyli pole magnetyczne a rehabilitacja

Magnetoterapia to zabieg z zakresu fizykoterapii, który wspomaga proces rehabilitacji. Doskonale sprawdza się w przypadku wielu schorzeń, takich jak bóle kręgosłupa czy urazy tkanek. Z tego względu bardzo często wykonuje się go w gabinetach oraz także ośrodkach fizjoterapeutycznych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego sposobu leczenia, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega magnetoterapia, w jaki sposób oddziałuje ona na organizm oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania do jej wykonania.

Spis treści:

 1. Magnetoterapia, czyli pole magnetyczne a rehabilitacja
 2. Czym jest magnetoterapia?
 3. Rehabilitacja a pole magnetyczne – jak to działa?
 4. Magnetoterapia jako rehabilitacja – wskazania i przeciwwskazania
 5. Jakie są efekty zabiegu?
 6. Podsumowanie

Czym jest magnetoterapia?

Pole magnetyczne to naturalne zjawisko, z którym każdy z nas ma do czynienia na co dzień. Ze względu na swoje właściwości jest ono wykorzystywane również w lecznictwie, w tym w rehabilitacji. Magnetoterapia, bo tak nazywany jest ten rodzaj terapii, posługuje się zmiennym polem magnetycznym niskiej częstotliwości, które ma dobroczynny wpływ na organizm człowieka i wspomaga leczenie wielu schorzeń. Do jego wykonania służy specjalistyczne urządzenie, często nazywane magnetronic, które zezwala na indywidualne dostosowanie parametrów w zależności od rodzaju problemu, z jakim zmaga się pacjent.

magnetoterapia

Rehabilitacja a pole magnetyczne – jak to działa?

W trakcie magnetoterapii zmienne pole magnetyczne o niskiej częstotliwości przenika do tkanek ludzkich. Zauważono, że w wielu przypadkach ma to dobroczynny wpływ na organizm człowieka – działa przeciwbólowo, wpływa na potencjał błon komórkowych, wymianę jonów oraz przyspiesza wiele procesów biochemicznych zachodzących w tkankach, stymuluje proces gojenia oraz tworzenia zrostu kostnego, a także wspomaga działanie układu krążenia.

Magnetoterapia jako rehabilitacja – wskazania i przeciwwskazania

Ze względu na swoje właściwości ten rodzaj zabiegu jest zalecany osobom, które zmagają się z:

 • bólami migrenowymi;
 • zaburzoną trofiką tkanek oraz ciężko gojącymi się ranami i owrzodzeniami;
 • osteoporozą;
 • opóźnionym zrostem kostnym;
 • reumatoidalnym zapaleniem stawów;
 • stwardnieniem rozsianym;
 • stanami zapalnymi i urazami;
 • przewlekłym stanem zapalnym trzustki;
 • przewlekłymi problemami z nadwrażliwością jelita grubego.

Warto wspomnieć również o tym, że magnetoterapia nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania, a bezpośrednio po jej zakończeniu możliwy jest powrót do wcześniejszych aktywności. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do jej wykonania. Należą do nich:

 • ciąża;
 • choroba nowotworowa;
 • zaawansowane zaburzenia ukrwienia kończyn dolnych, w wyniku miażdżycy lub angiopatii cukrzycowej;
 • krwawienia z przewodu pokarmowego;
 • ostra niewydolność wieńcowa;
 • niestabilna dławica piersiowa;
 • ciężkie infekcje bakteryjne, wirusowe lub także grzybicze;
 • elektroniczne implanty, w tym również rozrusznik serca.

Jakie są efekty zabiegu?

Efekty, jakich można spodziewać się po magnetoterapii, zależą przede wszystkim od tego, z jakim schorzeniem zmaga się pacjent i jakie były wskazania do jej wykonania. Ogromną zaletą tego zabiegu jest jego pozytywne działanie odczuwalne już po pierwszej wizycie. W większości przypadków jednak niezbędne jest wykonanie serii zabiegów. Zgodnie z literaturą najczęściej jest to od 5 do 15 sesji, a ich dokładna liczba jest ustalana indywidualnie przez terapeutę. Po zakończeniu całej serii terapii pacjenci mogą spodziewać się złagodzenia objawów choroby, z którą się zmagają; działania analgetycznego; a w przypadku złamań lub urazów przyspieszenia procesu rekonwalescencji.

magnetoterapia

Podsumowanie

Magnetoterapia to zabieg wykorzystywany w lecznictwie już od dawna, jednak w dalszym ciągu cieszący się dużą popularnością. Ta terapia wspomaga proces rehabilitacji, przez co bardzo często jest zalecana przez lekarzy oraz terapeutów.

W naszym gabinecie RESTEO z powodzeniem łączymy inne specjalistyczne metody fizjoterapii, takie jak osteopatia czy terapia manualna z dobroczynnym działaniem zmiennego pola magnetycznego niskiej częstotliwości. Dzięki temu uzyskujemy pozytywne efekty leczenia i wspomagamy powrót do zdrowia naszych pacjentów. Jeżeli jesteś zainteresowany rozpoczęciem rehabilitacji w poradni RESTEO, zachęcamy Cię do umówienia wizyty online lub też telefonicznie. Zapraszamy do kontaktu!

Bibliografia

Źródła:

 1. Fizykoterapia T.Mika
 2. https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.baztech-article-BPS2-0058-0073/content/partContents/d100ef89-a45d-3956-b43b-ae6f8c9ec5fc