masaż tkanek głębokich

Masaż tkanek głębokich w leczeniu napięciowych bólów głowy

Niemal każdy z nas chociaż raz w swoim życiu doświadczył bólu głowy. Dolegliwość ta w większości przypadków przemija samoistnie i nie wiąże się z żadnymi poważnymi konsekwencjami. Problem pojawia się wówczas, gdy ból ma charakter nawracający i uniemożliwia nam codzienne funkcjonowanie. Czujesz nieprzyjemny ucisk w okolicy skroni, który promieniuje do potylicy? Ból nasila się w sytuacjach stresowych lub pod wpływem silnych emocji? To może być napięciowy ból głowy. W takim przypadku jedną z najczęściej stosowanych terapii jest masaż tkanek głębokich, który cechuje się dużą skutecznością. Pozwala na opracowanie napiętych struktur mięśniowych, które powodują uciążliwy ból.

 

Z tego artykułu dowiesz się, czym jest masaż tkanek głębokich oraz gdzie się go stosuje. Odpowiemy na pytanie, czy ten rodzaj terapii jest skuteczny w leczeniu napięciowego bólu głowy.  Dowiesz się też jakie inne techniki pozwalają pozbyć się tego nieprzyjemnego problemu.

Spis treści:

 1. Czym jest masaż tkanek głębokich?
 2. W jakich przypadkach stosuje się masaż tkanek głębokich?
 3. Czy masaż tkanek głębokich pomoże pozbyć się napięciowego bólu głowy?
 4. Inne metody stosowane w leczeniu napięciowego bólu głowy
 5. Podsumowanie

 

Czym jest masaż tkanek głębokich?

Masaż tkanek głębokich (MTG), inaczej nazywany też masażem głębokim, to rodzaj terapii, której celem jest zniesienie nadmiernych napięć w obrębie mięśni oraz powięzi, a także poprawa ich przesuwalności i usunięcie ewentualnych restrykcji znajdujących się w tkance. Ten rodzaj wymaga ścisłej współpracy terapeuty z pacjentem, gdyż w trakcie jej trwania pacjent wykonuje ruch charakterystyczny dla danego mięśnia. Terapeuta w tym samym czasie w powolny sposób opracowuje struktury mięśniowe wymagające terapii. Dzięki temu możliwe jest rozluźnienie napiętych tkanek. To one mogą wpływać na powstawanie schorzeń narządu ruchu czy problemy z napięciowymi bólami głowy.

 

masaż tkanek głębokich

W jakich przypadkach stosuje się masaż tkanek głębokich?

Masaż tkanek głębokich stosowany jest w przypadku wielu schorzeń narządu ruchu, w których doszło do zmian funkcjonalnych w obrębie struktur mięśniowo-powięziowych, takich jak sklejenie powięzi, ograniczenia ruchomości tkanek czy powstanie mięśniowo-powięziowych punktów spustowych. Taka sytuacja może mieć miejsce między innymi w przypadku przebytych urazów. Dotyczy też chorób zwyrodnieniowej stawów, zmian przeciążeniowych czy schorzeń powstałych na skutek ucisku (zespół górnego otworu klatki piersiowej).

Terapia MTG jest wykorzystywana także u pacjentów zmagających się z napięciowymi bólami głowy. Dlatego, jeżeli ten problem dotyczy również Ciebie, koniecznie zgłoś się do fizjoterapeuty, który pomoże Ci pozbyć się tej nieprzyjemnej dolegliwości.

 

Czy masaż tkanek głębokich pomoże pozbyć się napięciowego bólu głowy?

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, czym są napięciowe bóle głowy oraz co wpływa na ich powstawanie. Jeżeli zmagasz się z chronicznym bólem o charakterze uciskowym, a jego nasilenie opisałbyś jako lekkie lub umiarkowane, to najprawdopodobniej problem napięciowych bólów głowy dotyczy również Ciebie. Na jego powstawanie mają wpływ zarówno tak oczywiste czynniki, jak stres czy zmęczenie, jak i Twoja codzienna postawa. Jest to bardzo istotne, gdyż u pacjentów z tego typu schorzeniem bardzo często obserwuje się pozycję opisaną jako tak zwaną reakcję przestrachu. W takiej pozycji głowa wysunięta jest do przodu (protrakcja), barki uniesione do góry, a całe ciało jest w pozycji zgięciowej.

 

Dochodzi przez to do zaburzenia funkcjonowania mięśni, powięzi oraz struktur kostnych. Z tego powodu u pacjentów dobrze sprawdza się masaż tkanek głębokich, gdyż bardzo często diagnozuje się u nich dysfunkcje w obrębie mięśni podpotylicznych, mostkowo-sutkowo-obojczykowych i pochyłych. Niezwykle istotna jest tutaj również powięź szyi – jej nieprawidłowe funkcjonowanie prowadzi do ucisku okolicznych naczyń krwionośnych, a co się z tym wiąże gorszego ukrwienia głowy i pojawienia się bólu w tym obszarze. Zagłębiając się w etiopatogenezę napięciowych bólów głowy, można stwierdzić, że masaż tkanek głębokich pozwala pozbyć się przyczyn tego schorzenia. Z tego względu, jeżeli doświadczasz tego rodzaju bólu, najprawdopodobniej jednym z rodzajów terapii, z jakim zetkniesz się u swojego fizjoterapeuty, będzie właśnie masaż tkanek głębokich.

 

Inne metody stosowane w leczeniu napięciowego bólu głowy

W każdym przypadku w pierwszej kolejności niezbędne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu oraz wykluczenie innych potencjalnych przyczyn występowania bólu głowy. Na tej podstawie terapeuta może podjąć decyzję o wykorzystaniu dodatkowych interwencji terapeutycznych oprócz masażu tkanek głębokich. Do metod stosowanych przy napięciowych bólach głowy należą również:

 

 • manipulacje i mobilizacje stawowe;
 • terapia FDM;
 • igłoterapia;
 • poizometryczna relaksacja mięśni (PIR);
 • terapia punktów spustowych;
 • nauka przyjmowania prawidłowej postawy ciała i autoterapii.

 

Możliwości leczenia napięciowego bólu głowy w gabinecie fizjoterapeuty jest całkiem sporo. A co najważniejsze są one skuteczne i pozwalają na stałe wyeliminować niechciany problem, bez konieczności stosowania leczenia farmakologicznego.

 

masaż tkanek głębokich

Podsumowanie

Napięciowe bóle głowy to problem, który dotyczy coraz większej liczby osób. Wiąże się to z szybkim tempem życia, dużą ilością obowiązków oraz stresem, który odczuwamy na co dzień. Ponadto, długie godziny spędzone przed ekranem  oraz niedostateczna ilość aktywności fizycznej również są przyczynami opisywanego schorzenia. Jedną z metod, która pozwala uwolnić się od niechcianych bólów głowy, jest masaż tkanek głębokich. Ta metoda jest w stanie wyeliminować przyczyny problemu znajdujące się przede wszystkim w obrębie tkanek. 

Jeżeli nawracające bóle głowy o charakterze napięciowym dotyczą również Ciebie, to koniecznie umów się na konsultację z jednym z naszych specjalistów, który ustali przyczynę schorzenia oraz pomoże Ci się go pozbyć. Aby zarezerwować wizytę w naszym gabinecie, kliknij tutaj i umów się online lub skontaktuj się z nami telefonicznie. Zapraszamy!