Osteopatia a bóle głowy

Osteopatia jest dziedziną nauk medycznych zajmującą się leczeniem i diagnozowaniem wielu różnych chorób. Poza tym, że skutecznie eliminuje stany zapalne, urazy sportowe i przeciążenia, doskonale sprawdza się także w niwelowaniu przewlekłych bólów głowy. Za pomocą starannie dobranych technik osteopata może zmniejszyć napięcie w obrębie tkanki łącznej układu czaszkowo-krzyżowego, pomagając pozbyć się dolegliwości bólowych i przywrócić organizmowi prawidłową równowagę.

Bóle głowy – skąd się właściwie biorą?

Są zaliczane do najczęstszych problemów zdrowotnych, z którymi zmagają się zarówno osoby w starszym, jak i młodszym wieku. Dolegliwości bólowe głowy zwykle wiążą się z przeciążeniem pochodzącym z innych części ciała (np. mięśni podpotylicznych) lub bezpośrednim napięciem wewnętrznych błon czaszki i podrażnieniem nerwów. U podstaw tych mechanizmów leżą procesy kompensacyjne czyli wyrównujące nieprawidłowe bodźce na które wystawiony jest organizm. Zazwyczaj ustępują po zażyciu tabletki przeciwbólowej, jednak niekiedy nawracają przez dłuższy czas. Do najczęściej diagnozowanych należy napięciowy ból głowy, który nie jest zbyt silny, jednak potrafi być bardzo uciążliwy. Czynniki powodujące tego typu przypadłości zwykle są związane z trybem życia i przystosowywaniem się ciała do nieprawidłowych schematów. Zalicza się do nich między innymi:

  • długotrwały stres i przemęczenie,
  • zaburzenia snu,
  • przyjmowanie niewłaściwych pozycji mogących powodować napięcie mięśni w obrębie szyi i ramion,
  • nieregularny rytm posiłków i zła dieta
  • toksykacja i nadużywanie leków
  • nadużywanie alkoholu i odwodnienie
  • urazy w okolicy głowy i szyi,
  • przyjmowanie niektórych leków, np. antykoncepcyjnych i rozszerzających naczynia 
  • zmiany ciśnienia atmosferycznego 

Chociaż z bólem głowy można skutecznie walczyć, sięgając po dostępne w aptekach środki farmakologiczne, to przyjmowanie leków przeciwbólowych na dłuższą metę może okazać się szkodliwe dla organizmu. Dlatego w przypadku ostrych i przewlekłych dolegliwości bólowych warto skorzystać z pomocy osteopaty.

 

DSC_0080

 

Czy osteopatia rzeczywiście może pomóc na bóle głowy?

W sytuacji, kiedy bóle głowy utrzymują się przez dłuższy czas, ale nie towarzyszą im wymioty, nudności, czy zaburzenia widzenia, wówczas warto zgłosić się do specjalistycznej poradni osteopatii i rehabilitacji. Na przestrzeni lat ta dynamicznie rozwijająca się dziedzina nauk medycznych wypracowała wiele skutecznych oraz bezpiecznych technik pozwalających na trwałe zwalczanie dolegliwości bólowych w obrębie głowy. W leczeniu tego rodzaju schorzeń bardzo dobre efekty przynosi zwłaszcza terapia czaszkowo-krzyżowa. Dzięki niewielkim uciskom i ruchom odpowiednich kości osteopata nie tylko zmniejsza napięcie nerwowe, ale także poprawia ruchomość stawów między kręgami w odcinku szyjnym kręgosłupa, przywracając mięśniom prawidłową długość, napięcie i elastyczność. Jednocześnie delikatnie mobilizowane są kości czaszki co stymuluje regulację napięcia opon mózgowych i namiotu móżdżku wewnątrz głowy. Zabieg ten przywraca prawidłowy „oddech” czaszkowo-krzyżowy czyli krążenie płynu pomiędzy czaszką a kręgosłupem. Leczenie polega przede wszystkim na rozluźnieniu i zbalansowaniu napięcia nieprawidłowo pracujących segmentów ciała, co ma na celu usunięcie dysfunkcji i przywrócenie pacjentowi zdrowia.

Podsumowanie

Wykrycie przyczyny bólu głowy nie jest łatwe, ale doświadczony osteopata z całą pewnością wychwyci jego podłoże i zaproponuje odpowiednią terapię. Leczenie osteopatyczne może okazać się pomocne nie tylko w przypadku najczęściej występujących bólów napięciowych. Osteopatia jest także bardzo skuteczna w zwalczeniu migren, zawrotów głowy oraz szumu usznego.