General Osteopathic Treatment

General Osteopathic Treatment (GOT) jest zabiegiem osteopatycznym, nakierowanym na badanie i leczenie całego ciała. Za twórcę koncepcji uznaje się jednego z najwybitniejszych osteopatów brytyjskich Johna Martina Littlejohna, założyciela szkoły British School of Osteopathy w Londynie.

GOT doskonale harmonizuje funkcje organizmu prowadząc do ogólnego rozluźnienia i zmniejszenia dolegliwości bólowych. Podczas terapii zaangażowane są wszystkie stawy kończyn górnych, dolnych, stawy kręgosłupa oraz struktury układu mięśniowo – powięziowego. Terapeuta za pomocą cyklicznych ruchów mobilizuje tkanki w płynnym schemacie działania.  Leczenie systemem GOT oddziałuje na całe ciało, nie tylko na miejsca bolesne, wskazane przez pacjenta.

got1
Zastoje krążenia krwi oraz limfy są jedną z przyczyn prowadzących do rozwoju procesów chorobowych. Odpowiednia równowaga płynów w organizmie konieczna jest do prawidłowej pracy narządów wewnętrznych oraz regeneracji, jak i rozpoczęcia funkcji naprawczych w ciele. GOT poprawia cyrkulację płynów usuwając zastoje i ograniczenia, a także likwidując lokalne stany zapalne i obrzęki. Zabieg taki wpływa korzystnie nie tylko na stan naczyń krwionośnych – zmniejsza ryzyko wstąpienia zatorów i regulacje ciśnienie krwi, ale także doskonale wspiera system kostno-stawowy. Podczas terapii przywrócona zostaje prawidłowa ruchomość we wcześniej zaburzonych stawach. Dzięki odpowiednio dobranym ruchom dochodzi do zwiększenia wydzielania mazi stawowej, co w rezultacie odżywia chrząstkę poprawiając funkcjonowanie całego stawu. GOT skutecznie zmniejsza napięcia tkanek miękkich eliminując bóle mięśniowe, bóle kręgosłupa oraz dolegliwości po urazach i operacjach. Terapia GOT wpływa również na funkcjonowanie układu nerwowego. Zabieg reguluje działanie części współczulnej i przywspółczulnej autonomicznego układu nerwowego normalizując pracę oraz procesy trawienne narządów wewnętrznych, a także redukuje stres i uczucie przewlekłego zmęczenia.
got2

System GOT opiera się na 10 zasadach. Należą do nich: rytm, rotacja, rutyna, ruchomość, żywotność, integralność stawu, koordynacja, korelacja, stabilizacja i mechanika.

Terapia GOT jest indywidualnie dobrana do każdego pacjenta. Trwa od 45 minut do godziny w zależności od napięć i dysfunkcji. Do wizyty warto się przygotować zabierając odpowiedni strój niekrępujący ruchów. Częstotliwość i ilość zabiegów jest zależna od napięć, dysfunkcji oraz witalności organizmu. GOT jest również doskonałą formą profilaktyki utrzymując nasze zdrowie na najwyższym poziomie zapobiegając urazom, kontuzjom i chorobą.

GOT jest skuteczną formą terapii w procesie leczenia:

  • bólu kręgosłupa,
  • bólu głowy,
  • stresu i przewlekłego zmęczenia,
  • problemów trawiennych,
  • stanów zapalnych i obrzęków,
  • stanów pourazowych i pooperacyjnych,
  • bólu mięśni i stawów.